Hypotéka pre živnostníkov

Hypotéka pre živnostníkov je klasická hypotéka, avšak s odlišným procesom dokladovania príjmu. Na rozdiel od zamestnancov majú živnostníci iný proces overovania príjmov. Kým pri zamestnaneckom pracovnom pomere stačí overenie príjmov cez sociálnu poisťovňu, živnostníci to majú o niečo zložitejšie. Rôzne banky majú rôzne postupy, a práve preto je výhodné si hypotéky najprv online porovnať a vytvoriť si nezáväznú kalkuláciu vopred.

Hypotéka pre živnostníkov - KALKULAČKA
Hypokalkulačka vášho nového bývania

Výška hypotéky
Suma od 15 000 € do 400 000 €
Doba splácania
rokov
Splatnosť od 1 do 30 rokov
  1. Vyberáte si z množstva ponúk
  2. Šetríte svoj čas a peniaze
  3. Nezáväzná kalkulácia vybraných produktov

Ako funguje online hypotéka pre živnostníkov?

Hypotéka pre živnostníkov je na dokladovanie o niečo náročnejšia. O to viac je dôležitá príprava na žiadosť o hypotéku. Nesprávne vybraná banka alebo hypotéka vás môže stáť veľa obetovaného času. Ako správne na to, sme pre vás zhrnuli do niekoľkých bodov. 

  • Nestrácajte čas v bankách - rýchla hypotéka online

Pri živnostníkoch čerpanie hypotéky priamo súvisí s podaním daňového priznania. Banky si totiž pri poskytovaní úverov musia spočítať rizikovosť klienta a príjem patrí medzi hlavné ukazovatele. Ten sa pri živnostníkoch vypočítava na základe daňového priznania, v ktorom si živnostníci často optimalizujú náklady. Je to z dôvodu, že daňové priznanie s vysokým príjmom súvisí aj s vysokými sociálnymi a zdravotnými odvodmi v ďalšom období. Ak teda nechcete strácať čas, môžete sa na všetko pripraviť dopredu. 

Vďaka hypotéke online si môžete nechať vytvoriť nezáväznú kalkuláciu hneď v niekoľkých bankách a vyberiete si tú, ktorá vám poskytne tie najlepšie podmienky. Budete tak hneď vedieť, či je potrebné v ďalšom období nejak meniť spôsob podávania daňové priznania, alebo banka akceptuje váš príjem v aktuálnej výške. 

  • Hypotéka pre živnostníkov a dokladovanie príjmov 

Ako to vlastne je s dokladovaním príjmov? V závislosti od banky je hneď niekoľko spôsobov pre výpočet príjmu živnostníka. 

 

Prvým veľmi častým je vydelenie priznaného príjmu dvanástimi (počet mesiacov v roku). Ak teda živnostník vo veľkej miere optimalizuje náklady v daňovom priznaní, môže sa pri tomto prepočte stať, že hoci je jeho reálny príjem vysoký, banka akceptuje iba jeho malú čiastku. 

 

Ďalším spôsobom je akceptácia percent z ročného obratu opäť vydelená 12. V takomto prípade to môže byť napríklad 10% alebo v niektorých prípadoch aj 40% a viac z obratu. 

  • Nie každá najlacnejšia hypotéka je ozaj najlepšia

Ak sa ako živnostník ženiete iba za lacnými hypotekárnymi produktami, môžete sa popáliť. Ako živnostník by ste totiž mali brať ohľad hlavne na to, aby ste si vybrali banku, ktorá akceptuje váš príjem v čo najväčšej miere. Na základe vyššieho príjmu sa totiž radíte medzi klientov s vyššou bonitou a následne môžete získať výhodnejšie produkty. Online porovnanie hypoték vám pomôže s výberom práve tým, že si môžete v jednotlivých bankách nechať vypracovať nezáväzné kalkulácie. Následne vyberiete tú najzaujímavejšiu ponuku a pokračujete k čerpaniu hypotéky bez zbytočného zdržiavania.

  • Fixácia pri hypotéke môže byť rozhodujúci faktor

S ohľadom na náročnejší proces čerpania hypotéky veľa živnostníkov aktuálne využíva možnosť zafixovať si hypotéku na čo najdlhšiu dobu. Výhodou sú aj aktuálne nižšie úrokové sadzby. Vďaka nim si môžete na niekoľko rokov zafixovať výhodný úrok so splátkou, ktorá vás mesačne až tak nezaťaží.   

Hypotéka pre živnostníkov - ako na to? 

V prvom rade je potrebné ako živnostník spĺňať niekoľko základných podmienok, aby ste hypotéku vôbec získali. 

Na čo si dať pozor? 

Živnostník môže o hypotéku požiadať najskôr po uzatvorení účtovného obdobia. Zväčša sa jedná o jeden kalendárny rok, ktorý sa uzatvára podaním daňového priznania. Banky si taktiež vyhradzujú právo minimálnej doby podnikania. Tá sa pohybuje od 6 mesiacov v účtovnom období až po 24 mesiacov. V niektorých bankách sa teda môžete stretnúť s tým, že ak podnikáte kratšie, hypotéku vôbec nedostanete. Minimálna doba podnikania sa líši aj od právnej formy, kde to môže byť napríklad 12 mesiacov pre živnostníka, ale až 24 mesiacov pre konateľa novej s.r.o.

 

V prípade, že spĺňate minimálnu dĺžku podnikania a už ste svoje daňové priznanie podali, je niekoľko možností, ako môže banka vypočítať váš príjem. Všetky banky ho dokážu vypočítať základným spôsobom, teda cez výsledok hospodárenia. Tu je vzorec jednoduchý:

Čistý mesačný príjem akceptovaný bankou dostanete, ak od základu dane pred uplatnením nezdaniteľnej časti odrátate zaplatenú daň a výsledok vydelíte 12 (počet mesiacov v roku). V takomto prípade môže byť výsledný príjem relatívne nízky oproti tomu reálnemu. 

 

Keďže banky vedia a rátajú aj s optimalizáciou daňového priznania, v niektorých prípadoch a pri konkrétnych profesiách vykonávaných na živnosť môžu vypočítať čistý mesačný príjem iným spôsobom, a to percentami z ročného obratu. Hoci tento spôsob výpočtu neumožňuje každá banka, pri správnom výbere banky tak môžete získať oveľa výhodnejšie podmienky. Vzorec pre výpočet príjmu je v takomto prípade jednoduchý: napríklad 10% z ročného obratu vydelíte číslom 12. Banky v závislosti od svojich interných pravidiel akceptujú 10 až 60% z obratu. V niektorých prípadoch však má tento výpočet konkrétne podmienky na ďalšie dokladovanie príjmu, ako napríklad rámcová zmluva, maximálny akceptovaný ročný obrat alebo spôsob uplatnenia výdavkov v daňovom priznaní (viazanosť na fixné výdavky).

 

Najjednoduchším príkladom, ako sa dá získať hypotéka pre živnostníkov, je, ak ste členom jednej z vybraných komôr. Napríklad profesie ako lekár, advokát a podobne sú pre banky veľmi atraktívne, pretože členstvo v komore im zaručuje istú výšku príjmov. 

Podmienky hypotéky pre živnostníkov

Hoci hypotéka pre živnostníkov nie je samostatný či špeciálny finančný produkt, má svoje špecifiká. Ako bolo popísané vyššie, ide hlavne o sprísnené podmienky na získanie úveru súvisiace s dokladovaním mesačného príjmu žiadateľa. Zjednodušene však môžeme hovoriť o tom, že ak chcete splniť všetky podmienky, mali by ste mať svoju živnosť otvorenú aspoň, ideálne viac ako, 2 celé účtovné obdobia. Zároveň by ste mali mať dostatočný príjem pre žiadosť o hypotéku v potrebnej výške. Preto by ste pri podávaní daňového priznania mali byť obozretný hlavne pri daňovej optimalizácii. Nie všetky banky totiž umožňujú výpočet výšky príjmu ako percentá z ročného obratu. 

Ďalšie hypotéky online: 

Uvažujete ešte nad iným druhom hypotéky alebo zvažujete iný spôsob financovania bývania? Prezrite si rýchly výber online porovnania hypoték:

Hypotéka na stavbu domu

Túžite si postaviť vlastný dom snov? S postupným financovaním výstavby už nemusíte len snívať. Vďaka hypotéke na stavbu domu si môžete postaviť domov, po akom ste vždy túžili a banka vám v tom pomôže. Pri postupnom financovaní vám banka priebežne uvoľňuje finančné zdroje podľa toho, v akej časti výstavby sa nachádzate. Nechajte si vytvoriť online porovnanie už teraz a zvážte tak možnosť vlastného bývania v dome.

Americká hypotéka

Americká hypotéka spája výhody spotrebného úveru a klasickej hypotéky. Vďaka založeniu nehnuteľnosti získate vyšší obnos peňazí s výhodnou mesačnou splátkou, výhodným úrokom a tiež dlhšou dobou splácania. Takto získané peniaze môžete použiť na čokoľvek bez obmedzenia. Ak vás táto ponuka zaujala, nechajte si pripraviť nezáväznú online kalkuláciu.

Hypotéka na dom

Chcete si splniť sen o bývaní v dome? S hypotékou na dom to nemusí byť problém. Vďaka online porovnaniu hypoték môžete získať rýchly prehľad o tom, ktorá hypotéka je pre vás najvýhodnejšia. Následne môžete požiadať o nezáväznú kalkuláciu a od hypotéky na vysnívaný dom vás delí už iba krôčik.

Spojenie úverov do hypotéky

Ak máte viacero úverov, môžete si ich spojiť do hypotéky. Je to čoraz častejšia forma úspory na mesačnej splátke úverov. Hypotéka má totiž oveľa výhodnejší úrok a často aj dlhšiu dobu splatnosti, vďaka čomu môžete na mesačnej splátke ušetriť desiatky aj stovky eur. Ušetrite aj vy vďaka online porovnaniu hypoték.

Najčastejšie otázky

V čom je iná hypotéka pre živnostníkov?

Hypotéka pre živnostníkov je klasická hypotéka spojená s náročnejším dokladovaním príjmu žiadateľa. V princípe teda ako produkt nie je okrem dokazovania príjmu odlišná vôbec ničím. Odlišnosť je iba v dokladovaní príjmu a to konkrétne v týchto bodoch: 
 

  • výška príjmu nie je overovaná iba cez sociálnu poisťovňu 
  • žiadosť o hypotéku je spojená s minimálnou dobou podnikania 
  • svoj príjem môžete dokladovať viacerými spôsobmi v závislosti od pravidiel banky
  • ako živnostník si pri dokladovaní príjmu môžete pomôcť členstvom v komore či rámcovou zmluvou 

 

Ak sa rozhodnete pre online porovnanie hypoték u nás, pomôžeme vám so všetkými náročnými procesmi tak, aby sme ušetrili váš čas a pomohli vám získať úver čo najrýchlejšie a bezpečne. 

Ako riešiť dofinancovanie hypotéky?

Banky už roky neposkytujú možnosť čerpať úver na 100% zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti. Vďaka rýchlemu rastu ceny nehnuteľností taktiež vzniká čoraz väčší rozdiel medzi znaleckou cenou a kúpnou cenou nehnuteľnosti. To zapríčiňuje stále väčší problém s dofinancovaním hypotéky. Ten je možné riešiť hneď niekoľkými spôsobmi. Využiť môžete takzvané kombo produkty, ktoré spájajú hypotéku s navýšením o potrebnú čiastku vo forme spotrebného úveru. Ďalšou možnosťou je klasický spotrebný úver alebo napríklad založiť v prospech banky viac nehnuteľností, čím stúpne hodnota istiny a vy tak vo výsledku dostanete potrebnú čiastku na kúpu. 

Dá sa požiadať o následné navýšenie hypotéky?

Každú hypotéku môžete po čase navýšiť bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Dôležité je uvedomiť si, že pri navyšovaní hypotéky prakticky žiadate o novú hypotéku vo vyššej čiastke, a preto by ste mali byť pripravený, že od vás banka opäť môže žiadať opakovanie procesu dokladovania príjmov. Hlavne ak sa jedná o navýšenie po niekoľkých rokoch. 

Refinancovanie hypotéky pre živnostníkov - na čo si dať pozor?

Pri refinancovaní si určite dajte pozor nato, aby ste ho realizovali v čase, keď budú vaše dokázateľné príjmy dostatočne vysoké. V opačnom prípade môžete naraziť na to, že získate menej výhodné podmienky alebo bude vaša žiadosť zamietnutá. 

Aká je maximálna výška hypotéky?

Maximálna výška hypotéky je rovnaká ako vo všetkých prípadoch. Jedná sa teda o maximálne 80% zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti určenej na bývanie. Ak by ste chceli požiadať o hypotéku na rekreačnú či inú nehnuteľnosť, financovanie zo strany banky môže byť ešte nižšie. 

Ak si teda kupujete nehnuteľnosť so znaleckou hodnotou 100.000€, od banky môžete očakávať najviac 80.000€. Vzniknutý rozdiel je potrebné financovať z iných zdrojov.