Konsolidácia úverov

Konsolidácia úverov

Určite ste sa už stretli so slovami konsolidácia a refinancovanie. Kým pri refinancovaní ide o “výmenu” starej menej výhodnej pôžičky za novú, konsolidácia vám ponúka zlúčenie viacerých starých úverov. V princípe sa jedná o refinancovanie všetkých starých pôžičiek a ich následné spojenie do jednej novej. Vďaka tomuto kroku môžete získať výhodnejšie podmienky čerpania. Je totiž bežné, že s vyššou čiastkou čerpania vám klesá úroková sadzba, RPMN a máte možnosť úver čerpať aj na dlhšie obdobie. Okrem toho si už nebudete musieť dávať pozor na niekoľko dátumov splatnosti úverov, ale celú dlžnú čiastku budete splácať v jednej mesačnej splátke. Takto môžete ušetriť a získať väčší prehľad vo vašich osobných financiách.

 

Vyberte si z nášho zoznamu online poskytovateľov konsolidácie úverov:

Prečo si vybrať spoločnosť z nášho zoznamu:

1 - Online konsolidácia úverov

Konsolidácia úveru môže na pobočke v banke či pri obchodnom zástupcovi trvať relatívne dlhú dobu. Práve preto online poskytovatelia vytvorili internetový nástroj na konsolidáciu úverov. Stačí, ak si vyplníte svoju žiadosť a systém automaticky uvidí, ktoré pôžičky a do akej výšky môžete spojiť do jednej novej. Vďaka tomu šetríte svoj čas, nemusíte nikomu vysvetľovať, ktoré pôžičky máte a ktoré chcete refinancovať. Vďaka online žiadosti dostanete rýchle stanovisko spoločnosti s možnosťou refinancovania jednej pôžičky alebo konsolidácie viacerých úverov do jedného.  

2 - Dostupná pre všetky druhy pôžičiek a úverov

Pri online pôžičke a internetových žiadostiach je v systéme schvaľovania jedno, či potrebujete refinancovať bankový alebo nebankový úver. Mnohokrát dostanete automaticky ponuku na konsolidáciu niekoľkých úverov s rôznymi parametrami. Vďaka tomu uvidíte najrýchlejšie výslednú úsporu na mesačnej splátke. Pri takejto žiadosti je možné v niektorých prípadoch získať aj výhodnejšiu poplatkovú štruktúru či dlhšiu dobu splácania. 

3 - Rýchlosť a dostupnosť 

Samotná žiadosť o konsolidáciu je veľmi jednoduchá a rýchla. Všetky kroky potrebné k podaniu žiadosti viete urobiť cez svoj počítač alebo telefón online z pohodlia domova, zo zahraničia či na cestách. Vďaka tomu je takýto internetový spôsob rýchlym a dostupným riešením. Od podania žiadosti až ku kalkulácii a návrhu na čerpanie sa viete dostať rádovo za niekoľko hodín bez toho, aby ste vôbec navštívili akúkoľvek pobočku. Peniaze vám spoločnosť posiela okamžite potom, ako požiadate o čerpanie výslednej sumy uvedenej na novej úverovej zmluve. 

4 - Priamy online prepočet

Nemusíte váhať alebo sa cítiť nepríjemne pri rozhovore s obchodným zástupcom. Vďaka automatickému online prepočtu, ktorý si viete simulovať na úverovej kalkulačke, získate okamžitý orientačný prehľad o tom, či je pre vás refinancovanie zaujímavé. Následne vyplníte žiadosť a do e-mailu vám príde reálna ponuka vytvorená na základe vašich aktuálnych možností. To všetko bez toho, aby ste museli s niekým osobne prebrať vaše financie a úverovú históriu.

5 - S automatickým vyplatením všetkých predmetných úverov

V každom návrhu zmluvy máte presne definované, ktoré pôžičky budú priamo refinancované. Vy sa teda nemusíte vôbec starať o to, kedy a kam poslať potrebné peniaze. Jednoducho všetky úvery prejdú konsolidáciou a poskytovateľ nového úveru vyplatí všetky pohľadávky, ktoré sú uvedené v úverovej zmluve. Tento proces prebieha bez toho, aby ste sa do neho potrebovali aktívne zapojiť. 

Kalkulačka - konsolidácia úverov z minulosti a vaša nová splátka:

- prepočítajte si, koľko môžete ušetriť mesačne.
 

Spočítajte si aktuálny zostatok vašich úverov. Výslednú sumu nastavte ako základnú sumu pre novú pôžičku. Vďaka tomu zistíte, aká je odhadovaná výška vašej novej splátky. V prípade, že je splátka veľmi vysoká, môžete si úver predĺžiť. S vyšším počtom mesiacov vám úmerne klesá výška mesačnej splátky. 

Pôžička
Suma od 400 € do 10000 €
Splatnosť
rokov
Splatnosť od 1 do 8 rokov
Splátka
€/mes.

Celková výška a mena úveru (S): €, Doba splatnosti: mesiacov, úroková sadzba: 16.18% p. a. (fixná), výška mesačnej splátky: €, počet splátok (n): , Celková čiastka: €, RPMN (X): 16.18%.

Konsolidácia úverov je veľmi vhodným nástrojom pre každého, kto má viac úverov v bankách alebo nebankových spoločnostiach. Využiť sa odporúča napríklad aj pri zlučovaní niekoľkých drahých mikropôžičiek do jednej väčšej. Vďaka vyššej výslednej čiastke môžete získať výhodnejšie podmienky - nižší úrok alebo RPMN, prípadne dlhšiu splatnosť. Splatnosť vo výsledku určuje výšku pravidelnej mesačnej splátky. 

Trend refinancovania starých menej výhodných úverov na Slovensku stúpa. Čoraz vyššie percento zo všetkých za rok čerpaných úverov sú takzvané refinančné úvery. Konsolidácia je v praxi refinancovanie viacerých úverov súčasne. Napríklad podľa záznamov Poštovej banky bolo v prvom polroku 2013 až 38% z celkového objemu poskytnutých úverov určených na konsolidáciu starých úverov.

 

Ak chcete svoje staré úvery spojiť a nahradiť jedným výhodnejším, vždy si v úvode premyslite, na čo sa chcete sústrediť a podľa toho si nastavte podmienky splácania. Môže to byť napríklad zníženie úroku alebo RPMN. Vtedy sledujte práve tieto parametre. V inom prípade môžete chcieť znížiť mesačnú splátku, kde vám pomôže najmä natiahnutie doby splatnosti. V špecifických prípadoch môžete požiadať o jeden väčší úver kvôli tomu, aby ste ho mohli splatiť rýchlejšie. Najmä ak máte pri starých úveroch pokutu za predčasné splatenie. V tom prípade budete mať výslednú mesačnú splátku vyššiu. 

 

Neviete sa rozhodnúť? Zistite viac o konsolidácii úverov:

Najčastejšie otázky:

Čo je konsolidácia a čo refinancovanie?

Refinancovanie úveru je v princípe nahradenie starého úveru za nový, výhodnejší. Výhodnejší môže byť buď vďaka lepšej úrokovej sadzbe, nižšej poplatkovej štruktúre alebo napríklad možnej dlhšej dobe splácania, teda nižšej mesačnej splátke.
Konsolidácia je nahradenie viacerých úverov za jeden, ktorý pokryje celú ich dlžnú čiastku. Vďaka tomu získava klient iné, často výhodnejšie podmienky nového úveru. 

Kedy mi reálne pomôže konsolidácia dlhov? 

Najvýraznejšia výhoda je často práve pri výške mesačnej splátky. V prípade, že máte niekoľko nižších pôžičiek s krátkou dobou splatnosti, môžu byť vaše mesačné splátky veľmi vysoké. V takejto situácii je vhodné všetky tieto úvery spojiť do jedného nového, ktorému nastavíte splatnosť na viac mesiacov. To vám zníži vaše mesačné náklady a pomôže vášmu napnutému rozpočtu vydýchnuť.
Výhody konsolidácie sú taktiež aj pri výške úrokov a RPMN. Tieto parametre sú totiž často nižšie v prípade, že žiadate o vyššiu sumu. Vo výsledku teda môžete mať úver, ktorý vás stojí mesačne menej a bude mať aj nižšie celkové preplatenie ako vaše staré úvery. 

Musím konsolidovať všetky moje úvery súčasne?

Nikde nie je napísané pravidlo, koľko úverov je potrebné naraz konsolidovať. Akonáhle jedným novým úverom vyplácate 2 staré, jedná sa o konsolidáciu. Nič vám ale nebráni nahradiť novým úverom iba napríklad 2 z 3 úverov, ktoré máte. Výsledný počet konsolidovaných úverov určujete vy a vaše finančné možnosti. 

Viem požiadať o peniaze navyše?

Pri konsolidácii sa môže stať, že po spojení viacerých nevýhodných úverov vám vznikne priestor aj na čerpanie vyššej čiastky, aká je potrebná na zaplatenie predmetných dlhov. V takejto situácii je už len na vás, či si peniaze navyše zoberiete a využijete ich. 

 

Ak vám však ide iba o konsolidáciu úverov, čiastka navyše je v tomto prípade vyslovene informačná. Zároveň máte okamžitú istotu, že váš kredit v spoločnosti poskytujúcej úvery stúpol, pretože vám vznikol priestor na novú pôžičku.

Je možná konsolidácia hypotéky a úveru?

Spojenie všetkých pôžičiek do hypotéky je veľmi častým javom. Hypotéka má vďaka hodnotnej istine výrazne nižšiu poplatkovú štruktúru ako bezúčelové úvery a taktiež aj oveľa dlhšiu dobu splácania. Pri takejto konsolidácii dochádza k výraznej úspore na mesačnej báze. 

Ak máte nehnuteľnosť a chcete všetky svoje úvery spojiť do jedného zabezpečeného nehnuteľnosťou, jedná sa o špecifický úverový produkt ktorý slúži práve na konsolidáciu úverov. Jedná sa o úver zabezpečený nehnuteľnosťou. 

Koľko úverov maximálne môžem spojiť do jedného?

Maximálny počet úverov nie je nikde presne stanovený. Konsolidovať teda môžete neobmedzene veľa úverov do jedného nového. Vždy si však pozrite konkrétnu úverovú zmluvu. V tej máte napísaný presný zoznam úverov, ktoré budú vyplatené a nahradené novým, práve čerpaným úverom. 

Je možné túto možnosť využiť na dôchodku?

Konsolidácia úverov je možná aj v dôchodkovom veku. V prípade, že vám boli poskytnuté úvery aj po odchode do dôchodku a stále spĺňate kritériá potrebné pre konsolidáciu, dôchodok ako zdroj príjmu nie je prekážkou. V prípade záujmu môžete vyskúšať podať žiadosť a získate tak konkrétne podmienky poskytnutia konsolidačného úveru. 

Je pri tejto službe spracovateľský poplatok?

Poplatková štruktúra je jasne komunikovaná počas procesu vybavovania úveru. Spracovateľský poplatok nie je a zo zákona ani nemôže byť účtovaný. Akékoľvek ďalšie poplatky máte uvedené v úverovej zmluve a menia sa v závislosti od interných smerníc poskytovateľov. 

Čo budem potrebovať pri vypĺňaní žiadosti?

Ak chcete podať žiadosť online, budete potrebovať platné doklady totožnosti na preukázanie vašej totožnosti. Mobilný telefón kvôli SMS potvrdzovaniu, funkčnú e-mailovú adresu. V prípade, že bude potrebné čokoľvek ďalšie pre potvrdenie a možnosť čerpania, bude vás o tom včas informovať poskytovateľ. 

Kde nájdem vysvetlenie skratiek a cudzích slov?

Nerozumiete niektorým pojmom a skratkám v úverovej zmluve, návrhu alebo popise produktov? Pripravili sme pre vás online finančný slovníček, vďaka ktorému sa budete lepšie orientovať vo svete financií. Nájdete ho online na TOMTO ODKAZE