Hypotéka na dom

Hypotéka na dom je najčastejším spôsobom nákupu rodinného domu určeného na bývanie. Ak aj vy snívate o pohodlnom živote v rodinnom dome, hypotekárny úver môže byť riešením aj vo vašom prípade. Naša hypokalkulačka vám ponúka možnosť vytvorenia nezáväznej kalkulácie hypotekárneho úveru.

Hypotéka na dom - KALKULAČKA
Hypokalkulačka vašej hypotéky na dom

Výška hypotéky
Suma od 15 000 € do 400 000 €
Doba splácania
rokov
Splatnosť od 1 do 30 rokov
 1. Nezáväzné porovnanie viacerých ponúk
 2. Šetríte svoj čas
 3. Vyberáte si na základe reálnych ponúk

Ktorá hypotéka na dom je najlepšia?

Pri každej hypotéke si klienti všímajú podobné parametre, ako napríklad výška úroku, dĺžka splácania alebo výsledná mesačná splátka. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako si vybrať tú naozaj najlepšiu pre vás.  

 • Nestrácajte čas v banke - rýchla hypotéka online

Prečo je práve online hypotéka na dom vhodným riešením? Ponúka vám totiž výborný vstup do aktuálnej situácie na trhu. Už nemusíte strácať čas porovnávaním rôznych bankových produktov na ich stránkach, prípadne priamo na pobočkách. Jednoducho si zvolíte požadovanú výšku hypotéky, dobu splatnosti a hypokalkulačka vám pripraví porovnanie hypoték, ktoré sú aktuálne dostupné. Na základe porovnania si viete následne vybrať banku s najlepšou ponukou. Následne vám vieme pripraviť aj nezáväznú kalkuláciu v jednej či viacerých inštitúciách. 

 • Hypotéka pre mladých 

Aj hypotéka na dom sa dá čerpať s bonusom dostupným pre mladých ľudí. Je však potrebné splniť základné kritériá. Žiadateľ/žiadatelia musia mať viac ako 18 a menej ako 35 rokov. Výška hypotéky s výhodami je maximálne 50 000€. Žiadateľ si môže zobrať aj úver vo vyššej hodnote, avšak výhody sa vzťahujú iba do tejto sumy.

 • Nie každá najlacnejšia hypotéka je ozaj najlepšia

Pri cene hypotéky je potrebné dávať pozor na viac parametrov, ako len úrok. Hypotéka s najnižším úrokom totiž nemusí byť naozaj najlacnejšia. Do reálnej ceny hypotéky totiž spadajú aj ďalšie poplatky. Najčastejšie sa do nich zahŕňajú aj poistenia a iné doplnkové služby. Ak vás zaujíma skutočná cena hypotéky, riadiť sa môžete napríklad parametrom RPMN - ročná percentuálna miera nákladov. 

 • Dôležitá je aj fixácia pri hypotéke

Čoraz väčší dôraz sa aktuálne kladie na fixáciu hypotéky. Fixácia určuje dobu, na ktorú má hypotéka pri riadnom splácaní nemenné podmienky. To znamená, že ak si vyberiete hypotéku s úrokom 1% p.a. a splátkou 300€ mesačne, pri 10 ročnej fixácii sa môžete spoľahnúť na to, že sa vám tieto podmienky nezmenia. Práve to môže byť veľkou výhodou, keďže úrokové sadzby hypoték začínajú stúpať. 

Hypotéka na dom - ako na to?

Jedná sa o rovnaký hypotekárny produkt, ako je napríklad hypotéka na byt. Ak si chcete kúpiť už hotový dom určený na bývanie, tak sa hypotéka na dom a na byt v praxi vôbec nelíšia. Potrebujete si pripraviť doklady totožnosti všetkých žiadateľov, ak váš príjem nie je možné overiť cez sociálnu poisťovňu. Pripravte si aj doklad o príjme. Dôležité je taktiež mať bankou akceptovaný znalecký posudok a doklady k účelu poskytnutia úveru - napríklad kúpna zmluva alebo stavebné povolenie. 

Na čo si dať pozor?

Najčastejším problémom spojeným s financovaním bývania cez hypotéku je potrebné doplatenie rozdielu medzi kúpnou cenou a sumou poskytnutou od banky. Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, vždy rátajte s tým, že banka vám poskytne maximálne 80% zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti. Tá sa často líši od kúpnej ceny nehnuteľnosti. 

Ďalšia vec, na ktorú je potrebné dávať pozor, je celkové preplatenie. Často sa totiž stáva, že hypotéka s nižším úrokom môže byť vo výsledku drahšia ako iná hypotéka s vyšším úrokom. O celkovej cene hypotéky totiž hovorí RPMN. Ak teda posudzujete hypotéku iba z pohľadu úrokov, môžete sa popáliť. 

Podmienky hypotéky na dom

Hypotéka na dom sa v zásade nijak nelíši od hypotéky na byt.  Aby ste takúto hypotéku získali, musíte mať v prvom rade dostatočný dokázateľný príjem. Výška potrebného príjmu sa mení podľa toho, akú vysokú čiastku žiadate od banky. Ak máte pre banku dostatočný príjem a bonitu, budete pri žiadosti o hypotéku potrebovať ešte doklady totožnosti, doklad o účele čerpania - list vlastníctva alebo kúpna zmluva - a znalecký posudok na predmetnú nehnuteľnosť. 

Iné dostupné hypotéky online:

Hľadáte hypotéku na mieru? U nás si môžete vybrať z online porovnania hypoték podľa účelu. Nechajte si vytvoriť porovnanie na mieru presne pre vás.

 

Hypotéka pre podnikateľov

Hoci to môže byť náročnejšie, aj ako podnikateľ si môžete zobrať klasický hypotekárny úver. Mnoho podnikateľov na Slovensku má problém s financovaním vlastného bývania. Dôvodom môže byť napríklad optimalizácia daní. Preto existuje hypotéka pre podnikateľov. Ak podnikáte a máte záujem o hypotéku, pomôžeme vám s online porovnaním tých najlepších hypoték pre vás.

Hypotéka s postupným čerpaním na výstavbu domu

Chcete si svoj vysnívaný dom postaviť, avšak nechcete utrácať iba svoje úspory? Hypotéka na stavbu domu je veľmi častou voľbou pri projektovej výstavbe domu. Stačí, ak ste so stavbou už začali a banka vám pomôže v ďalšej výstavbe. Postupným čerpaním hypotéky tak môžete dostať svoju vysnívanú nehnuteľnosť. Zistite viac a nechajte si vytvoriť online porovnanie, aby ste si vybrali tú správnu hypotéku na stavbu domu.

Hypotéka na rekonštrukciu

Chystáte sa na rekonštrukciu, ale nechcete minúť všetky svoje úspory? Využite hypotéku na rekonštrukciu. Vďaka nej môžete požiadať o potrebný balík peňazí a ušetriť si tak množstvo starostí. Oproti klasickému spotrebnému úveru získate lepší úrok, dlhšiu dobu splatnosti, teda aj nižšiu splátku a hlavne môžete požiadať aj o výrazne vyššiu čiastku. Vyriešte svoju rekonštrukciu vďaka hypotekárnemu úveru a premeňte svoju nehnuteľnosť na váš vysnívaný domov.

Najčastejšie otázky

Aké výhody má hypotéka online?

Ak nechcete tráviť svoj čas v bankách a na stretnutiach s finančnými poradcami, hypotéka online je ideálnym riešením. Rýchle online porovnanie vám prináša množstvo výhod:
 

 • Vyberiete si na základe porovnania dostupných hypoték
 • Rýchle online porovnanie bez zbytočných otázok 
 • O porovnanie môžete požiadať kedykoľvek
 • Ak vás ponuka zaujme, môžete požiadať o nezáväznú kalkuláciu

Existuje hypotéka na kontajnerový dom?

Klasický kontajnerový dom vyrobený z lodných kontajnerov nie je možné financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru. Rovnako tak nie je možné získať hypotéku na takzvané modulárne domy. Ak ste vlastníkom takejto nehnuteľnosti, môžete však požiadať o takzvanú americkú hypotéku. 

V prípade, že sa ešte len chystáte stavať a potrebujete získať peniaze na výstavbu, odporúčame konkrétny projekt prekonzultovať s bankou. V niektorých prípadoch totiž môžu rozhodnúť technické detaily výstavby vo váš prospech. 

Ako sa dá vyriešiť dofinancovanie hypotéky?

Pre dofinancovanie hypotéky je hneď niekoľko postupov. Prvým sú takzvané kombo produkty, ktoré vytvorili banky pre lepšiu dostupnosť kúpy nehnuteľnosti. Ide o spojenie spotrebného úveru a hypotéky. 

Ďalším riešením môže byť napríklad založenie viacerých nehnuteľností, čo navýši koncovú znaleckú hodnotu nehnuteľnosti vo váš prospech. 

Aká je maximálna výška hypotéky na dom?

Hypotéka na dom má maximálnu výšku čerpania stanovenú na 80% zo znaleckej ceny nehnuteľnosti. Pri kúpe domu so znaleckou hodnotou 100.000€ teda môžete od banky očakávať 80.000€.


TIP:
Zaujíma vás maximálna výška hypotéky podľa príjmu? Rýchlu orientačnú kalkuláciu môžete získať na karte Výpočet hypotéky podľa výšky príjmu.