Hypotéka pre podnikateľov

Hypotéka pre podnikateľov

Podnikáte a chceli by ste si kúpiť nové bývanie? Hypotéka pre podnikateľov je čoraz dostupnejšia. Hoci sa jedná o finančný produkt s komplikovanejším spôsobom dokladovania príjmov, výber úveru nebol nikdy rýchlejší. Vďaka online porovnaniu si môžete ušetriť desiatky hodín zbytočného navštevovania bánk.

Hypotéka pre podnikateľov - KALKULAČKA
Hypokalkulačka pre podnikateľov

  1. Rýchle online porovnanie
  2. Vyberáte z viacerých ponúk
  3. Pomôžeme vám s procesom

Ako funguje hypotéka pre podnikateľov?

Hypotéka pre podnikateľov v princípe nie je žiaden oddelený finančný produkt. Jedná sa o bežnú hypotéku, avšak s rozdielnym procesom dokladovania príjmu - podobne, ako to je napríklad pri hypotéke pre živnostníkov. Ako to pri podnikateľoch a žiadosti o hypotéku funguje, sme pre vás zhrnuli v tomto článku. 

  • Hypotéka pre podnikateľov a dokladovanie príjmov

Dokladovanie príjmov podnikateľa je o niečo zložitejší proces ako pri klasickom zamestnancovi. Problém najčastejšie vzniká kvôli daňovej optimalizácii, prípadne malým čiastočným úväzkom na firme. Hoci tieto kroky ušetria peniaze priamo firme, pri žiadosti o hypotéku môžu celú situáciu skomplikovať. K žiadosti sa pristupuje trochu inak, ak ste živnostník a tiež, ak ste majiteľom/konateľom s.r.o. Hypotéke pre živnostníkov sa venujeme tu. 

 

Ak ste majiteľom či konateľom s.r.o., môžete svoj príjem pred bankou dokazovať niekoľkými spôsobmi. Môžete sa zamestnať na plný úväzok s dostatočným príjmom. (Ak neviete, aký príjem približne potrebujete, pozrite si stránku výpočet hypotéky podľa príjmu.) V bankách však tento postup pri podnikateľoch dobre poznajú a vašu žiadosť vám môžu zamietnuť, ak si nedáte pozor na niekoľko základných bodov: 

  • Nenavyšujte si mzdu prehnane. Ak je totiž vaša ročná mzda vyššia ako príjem firmy, z pohľadu banky sa jedná o veľmi okatý pokus o podvod. 
  • Banka tiež môže žiadosť o úver zamietnuť, ak je vaša firma v strate. 
  • Pozor si dajte aj na dlhy voči štátnym inštitúciám. Ak je vaša firma medzi dlžníkmi, banka sa môže rozhodnúť, že ste rizikový klient a žiadosť o úver zamietne. 

 

Druhý spôsob je dokladovať váš príjem cez obrat a podiel na firme. V tomto prípade banka akceptuje určité percento ročného obratu vašej firmy ako váš príjem. Následne výslednú čiastku vydelíte číslom 12 (teda počtom mesiacov v roku) a získate akceptovanú výšku príjmu podľa obratu. 

Tento krok sa však v jednotlivých bankách rôzni. Pri niektorých firmách je napríklad potrebné dokladovať zmluvy medzi vašou firmou a firmou vašich klientov. (Hlavne ak sa jedná o opakované nákupy služieb či tovaru.) V takomto prípade môže banka akceptovať iba výšku pravidelného obratu zabezpečeného zmluvou. 

Rôzni sa aj výška akceptovanej výšky z obratu. Jednotlivé banky ponúkajú rôzne výšky akceptovaného príjmu. Záleží taktiež aj na segmente, v ktorom firma pôsobí a veľkosti samotnej firmy. V bankách sa môžete stretnúť s akceptáciou obratu štandardne od 10% do maximálne 30% vo výnimočných prípadoch pri špecifických povolaniach. 

Je však potrebné doplniť, že tento výpočet nemusia využívať všetky banky. 

 

Tretím spôsobom je výpočet príjmu cez výsledok hospodárenia firmy, teda zisk. V tomto prípade je výpočet jednoduchý - dosiahnutý zisk v banke vydelia počtom mesiacov v roku a vynásobia percentuálnym podielom žiadateľa v predmetnej firme. V prípade, že vaša firma dosahuje vysoké zisky a máte dostatočný podiel vo firme, prípadne ste jediným vlastníkom, môže byť práve toto najrýchlejšou cestou k získaniu úveru. 

 

V niektorých bankách akceptujú aj kombináciu niekoľkých spôsobov výpočtu príjmu. Napríklad kombinácia výpočtu cez zisk a príjmu z pracovného úväzku vo firme. Takéto kombinovanie príjmov však nemusí akceptovať každá banka. 

  • Fixácia pri hypotéke  

Fixácia hypotéky môže pri komplikovanom procese dokladovania príjmu rozhodnúť. Klienti sa často obrátia k výberu hypotéky podľa aktuálnej výšky úrokov. V prípade, že patríte medzi klientov, ktorí majú náročnejší proces dokladovania príjmov, odporúčame zvážiť výber hypotéky aj podľa dĺžky fixácie úveru. Vďaka dlhej fixácii môžete získať jednotné podmienky aj na viac rokov dopredu, vďaka čomu nebude potrebné o niekoľko rokov opakovať celý proces žiadosti o úver. 

  • Hypotéka pre podnikateľov - online porovnanie

Práve kvôli tomu, že výpočet príjmu podnikateľov môžu banky brať rôzne, prináša online porovnanie hypoték veľkú výhodu. Výberom správnej banky sa totiž podnikateľ môže vyvarovať náročnému procesu dokladovania príjmov či iných krokov vedúcich k plateniu vyšších daní. Výber správnej banky vám totiž dokáže získať čas a pri úveroch, ktoré si vyberiete, môžete požiadať aj o nezáväznú kalkuláciu. 

  • Maximálna výška hypotéky ako pri zamestnaní

Maximálna výška hypotéky je aktuálne vo výške 80% zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti. Táto hranica platí ako pre podnikateľov, tak aj pre zamestnancov. Maximálna výška dostupného úveru podľa výšky príjmov žiadateľa je zas individuálna podľa výšky príjmov žiadateľa. Viac informácií o maximálnej výške hypotéky môžete získať na karte Výpočet hypotéky podľa výšky príjmu.

Podmienky hypotéky pre podnikateľov

Získanie hypotéky pre podnikateľa je okrem procesu dokladovania príjmu rovnaké ako pri zamestnaných žiadateľoch o úver. V prípade, že je dokladovateľný príjem žiadateľa dostatočný na poskytnutie úveru v požadovanej výške, môže sa pristúpiť k ďalším krokom žiadosti o hypotekárny úver. 

Aké dokumenty sú potrebné?

Ak máte zdokladovaný príjem, budete potrebovať ešte niekoľko ďalších dokumentov k tomu, aby ste mohli pristúpiť k samotnému čerpaniu. Doložiť musíte doklady totožnosti žiadateľov, znalecký posudok na kupovanú nehnuteľnosť, kúpnu zmluvu, vinkuláciu nehnuteľnosti (toto poistenie nehnuteľnosti v prospech banky je často ponúkané aj priamo v banke). Ak úver slúži na výstavbu nehnuteľnosti a nie priamo na kúpu, je potrebné doložiť ešte projektovú dokumentáciu, stavebné povolenie a rozpočet nákladov. 

Iné dostupné hypotéky online: 

Hľadáte hypotéku na mieru? Vyberte si z online porovnania hypoték tú, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Hypotéka pre živnostníkov

Žiadosť o hypotéku má pri živnostníkoch svoje špecifiká. Tie sa týkajú hlavne dokladovania príjmov a s tým súvisiacich procesov. Ak ste aj vy živnostník a hľadáte nové bývanie, požiadajte o online porovnanie hypoték už teraz. Jedná sa o nezáväznú ponuku, vďaka ktorej si vytvoríte prehľad aktuálnej situácie na hypotekárnom trhu. V prípade záujmu vám pomôžeme aj s vytvorením nezáväznej kalkulácie.

Hypotéka online

Hypotéka online prináša revolúciu na hypotekárnom trhu. Vďaka online porovnaniu hypoték môžete získať okamžitý prehľad o aktuálnej situácii na hypotekárnom trhu. Vďaka takémuto porovnaniu zistíte, ktorá banka ponúka pre vás tie najvýhodnejšie podmienky. Na základe toho môžete online z pohodlia domova požiadať o nezáväznú kalkuláciu, prípadne si dohodnúť termín priamo v banke. Ušetrite si svoj čas a peniaze vďaka online porovnaniu hypoték.

Hypotéka na stavbu domu

Chceli by ste si postaviť svoje bývanie snov? Obávate sa náročného financovania, prípadne neviete, ako na to? Hypotéka na stavbu domu môže byť odpoveďou na vaše otázky. Získať môžete pomoc s postupným financovaním výstavby. Stačí, ak máte pripravený pozemok a dodáte banke potrebnú dokumentáciu. Vďaka online porovnaniu hypoték si môžete vybrať, ktorá z hypoték na stavbu domu je pre vás najvýhodnejšia z aktuálnej trhovej ponuky.

Americká hypotéka

Potrebujete získať vyšší úver a nechcete dokladovať účel jeho využitia? Využite americkú hypotéku. Tá spája benefity bezúčelového úveru a klasickej hypotéky do jedného produktu. Vďaka americkej hypotéke nepotrebujete dokladovať účel čerpaných prostriedkov, získate výhodnejší úrok a tiež dlhšiu splatnosť ako pri klasickom spotrebnom úvere. Vďaka tomu môžete čerpať aj desiatky tisíc eur s veľmi dostupnou mesačnou splátkou.

Časté otázky

Aké výhody má hypotéka pre podnikateľov? 

Výhody tohto bankového produktu sú rovnaké ako v prípade, že je žiadateľ zamestnanec. Hypotéka vám zabezpečí výhodnejšie financovanie kúpy nehnuteľnosti ako napríklad spotrebný úver či iné štandardné úverové produkty. Založením nehnuteľnosti získate nižšie úroky, dobu splatnosti v desiatkach rokov a teda aj nižšiu mesačnú splátku úveru.  

Čo ak potrebujem dofinancovanie hypotéky? 

Dofinancovanie hypotéky je možné vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Odporúčaný základný spôsob je financovať rozdiel medzi poskytnutou sumou a obstarávacou cenou z vlastných zdrojov. 

Existujú však aj ďalšie spôsoby ako napríklad navýšenie hodnoty istiny. Jedná sa o založenie viacerých nehnuteľností súčasne, vďaka čomu stúpne hodnota istiny. Za normálnych okolností dostanete hypotekárny úver vo výške 80% zo znaleckej ceny založených nehnuteľností. Vďaka ďalšej nehnuteľnosti teda môžete získať viac peňazí priamo na kúpu a prípadne aj rekonštrukciu. 

Ďalšou z možností sú takzvané kombo produkty, ktoré banky vytvorili, aby vyriešili problém s dofinancovaním kúpy nehnuteľností. Jedná sa o špecifickú kombináciu spotrebného a hypotekárneho úveru. Úver určený na spotrebu sa pri čerpaní využije na dofinancovanie hypotéky. 

Dá sa požiadať aj o navýšenie hypotéky?

Ako pri každom hypotekárnom úvere, tak aj v tomto prípade môžete požiadať o navýšenie hypotéky. Napríklad ak hodnota vašej nehnuteľnosti stúpla, povedzme, že ste svoje bývanie zrekonštruovali, môžete požiadať o navýšenie hypotéky. Stále však do maximálnej výšky 80% zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti. Pri navyšovaní hypotéky je potrebné brať do úvahy, že sa tento krok môže spájať s bankovými poplatkami. Ak vám takéto poplatky majú vzniknúť, banka v ktorej žiadate o navýšenie, vás o tom bude pri žiadosti informovať. 

Kedy je možné refinancovanie hypotéky?

Refinancovať hypotéku je možné prakticky ihneď potom, ako ju dostanete. Ak však refinancujete krátko po jej čerpaní, prípadne mimo výročia podpisu zmluvy alebo ukončení obdobia fixácie, často sa spája so zmluvnou pokutou, na ktorú vás určite banky upozornia. Ak máte záujem o refinancovanie hypotéky, vždy dávajte pozor na to, aby sa vám proces refinancovania oplatil. Cieľom by malo byť získať pre vás výhodnejšie podmienky nového úveru. Zamerať sa môžete na výšku mesačnej splátky, úroky, RPMN, dobu splatnosti alebo dobu fixácie. 

Aká je maximálna výška hypotéky pre podnikateľov?

Pri maximálnej výške hypotéky sú vždy rovnaké podmienky bez ohľadu na to, či klient podniká alebo je zamestnaný. Maximálna výška hypotéky je za štandardných okolností stanovená na 80% zo znaleckej hodnoty založenej nehnuteľnosti, prípadne založených nehnuteľností.