Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

Chcete si postaviť svoj vysnívaný domov a neobmedzovať sa? Práve pre vás je určená hypotéka na stavbu domu. Či už máte vyhliadnutý pozemok a pripravený projekt, alebo ste sa ešte len rozhodli, že si chcete postaviť dom, výber toho správneho bankového partnera je mimoriadne dôležitý. S našou hypokalkulačkou vám ukážeme aktuálnu ponuku hypoték tak, aby ste sa dokázali sami rozhodnúť, ktorá hypotéka na stavbu domu je pre vás tá najvýhodnejšia a ktorá banka vám poskytne akceptovateľné podmienky.

Výška hypotéky
Suma od 15 000 € do 400 000 €
Doba splácania
rokov
Splatnosť od 1 do 30 rokov
  1. Porovnanie aktuálnych ponúk na trhu
  2. Rýchly online proces šetrí váš čas
  3. V prípade potreby nezávislé poradenstvo

Hypotéka na stavbu domu rýchlo a bez problémov

Hypotéka na stavbu domu patrí medzi procesovo náročnejšie úvery. Práve preto môže byť naša online žiadosť o porovnanie cez hypokalkulačku veľkou pomocou. Zoradíme pre vás aktuálne ponuky z bánk a vy si z nich môžete vybrať tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.  Zároveň vám môžeme poskytnúť aj ďalšie poradenstvo pri výbere či dohodnúť stretnutie priamo v banke. 

 

Pripravili sme pre vás aj odpovede na tie najčastejšie otázky súvisiace s hypotékou na stavbu domu. 

Je potrebná aj samostatná hypotéka na pozemok?

Financovanie pozemku sa dá vyriešiť hneď niekoľkými spôsobmi. Tým najjednoduchším je financovanie z vlastných zdrojov. Ak pozemok rovno zaplatíte, môžete ho následne použiť ako istinu na získanie prostriedkov pre začiatok výstavby domu.  

 

Pokiaľ nemáte dostatočnú hotovosť na vyplatenie celej ceny pozemku, môžete využiť hypotéku na pozemok. Predmetný pozemok však musí byť určený na výstavbu nehnuteľnosti určenej na bývanie. Stretnúť sa totiž môžete s pozemkami, ktoré sú zapísané napríklad ako orná pôda, záhrada, trvalý trávnatý porast a iné. Odporúčame si zvoliť pozemok určený na výstavbu nehnuteľnosti určenej na bývanie, s hotovou predprípravou na stavbu. To znamená, že k pozemku sú už zavedené aj inžinierske siete a komunikácia. Tak môžete ušetriť značné náklady. Pri takomto pozemku môžete čerpať hypotéku vo výške 80% zo znaleckej ceny nehnuteľnosti. 

 

Ak vám situácia neumožňuje kúpu pozemku ani kombináciou cez čiastočné financovanie hypotékou a vlastných úspor, ešte stále existuje spôsob na kúpu pozemku. Potrebné peniaze totiž môžete získať aj založením iných ďalších nehnuteľností. Napríklad môžete využiť hypotéku na nehnuteľnosť tretej osoby v prípade, že s tým bude súhlasiť. Často je to napríklad nehnuteľnosť blízkej rodiny ako rodičovský byt alebo dom.

 

Viac si môžete prečítať na stránke HYPOTÉKA NA POZEMOK

Ako prebieha postupné financovanie stavby domu?

Aby bolo možné čerpať hypotéku na stavbu domu, je potrebné, aby ste na pozemku už mali rozostavanú stavbu zapísanú v liste vlastníctva. To znamená, že po kúpe pozemku je potrebné začať s výstavbou. Následne, ak rozostavaná stavba spĺňa všetky potrebné parametre, necháte ju zapísať na list vlastníctva a môžete banku požiadať o financovanie.
 

Podmienky pre získanie statusu rozostavanej stavby sú nasledovné: stavba musí mať jasné stavebno-technické usporiadanie a funkčné usporiadanie prvého nadzemného podlažia. 

Dá sa na stavbu použiť aj hypotéka pre mladých? 

Hypotéka pre mladých sa dá použiť aj ako hypotéka na stavbu domu. Dôležitým parametrom však je, že to musí byť prvá nehnuteľnosť kupujúceho. Pri rozsiahlejších projektoch, ako je napríklad výstavba domu však často bonus, ktorý poskytuje hypotéka pre mladých, nie je až tak zaujímavým parametrom. V princípe však je možné získať hypotéku pre mladých na výstavbu rodinného domu. 

Ako získať hypotéku na stavbu domu? 

Pre získanie hypotéky na stavbu domu je potrebné, aby váš pozemok bol zapísaný na liste vlastníctva ako pozemok určený na výstavbu alebo ako už rozostavaná stavba. Na takýto pozemok si následne viete zobrať hypotéku na stavbu domu. Zo získaných prostriedkov pokračujete v projektovej výstavbe. Priebeh stavby je nutné dokumentovať podľa podmienok banky. Tá vám postupne vypláca časti hypotéky tak, aby ste mohli pokračovať v stavbe až do jej ukončenia. Celková výška poskytnutej hypotéky na stavbu domu je stále vo výške maximálne do 80% z celkovej ceny nehnuteľnosti. 

Čo potrebujem dokladovať na postupné financovanie stavby? 

Postupné financovanie stavby je v rôznych bankách veľmi podobné. Na základe projektu je potrebné zdokumentovať priebeh stavby tak, aby vám boli postupne uvoľňované čiastky na ďalšiu výstavbu. 

 

Pre ilustráciu je to napríklad zdokumentovanie postupu stavby z úrovne rozostavanej stavby základov na hrubú stavbu, následne na holodom a neskôr až do hotového rodinného domu. 

Ako v tomto prípade funguje založenie nehnuteľnosti pri hypotéke? 

V závislosti od výšky vášho vstupného kapitálu sa ako zábezpeka v úvode používa buď to iná nehnuteľnosť, alebo priamo pozemok, na ktorom chcete stavať. S postupujúcim procesom stavby rastie aj znalecká hodnota vášho pozemku, na základe čoho postupne získavate ďalšie peniaze na výstavbu. Ak v úvode využijete aj založenie inej nehnuteľnosti, v čase, keď bude mať váš projekt dostatočnú hodnotu, môžete celú hypotéku preniesť na váš nový dom a pôvodnú nehnuteľnosť tak zbaviť ťarchy. 

Ďalšie dostupné hypotéky online: 

Uvažujete nad hypotékou, ale ešte ste sa nerozhodli, ktorá je pre vás tá správna?  Prezrite si aj ďalšie hypotéky online.

 

Hypotéka na pozemok

Ak máte záujem o hypotéku na stavbu domu, avšak ešte ste nestihli nasporiť na pozemok, nemusíte sa vzdať svojho sna. Využiť môžete aj hypotéku na pozemok. Tá vám v úvode pomôže s kúpou pozemku určeného na výstavbu a vy môžete začať s realizáciou vášho sna o novom bývaní.

Hypotéka bez účelu - Americká hypotéka

Americká hypotéka je obľúbený produkt pre všetkých ľudí, ktorí si potrebujú požičať väčší obnos peňazí a chcú získať výhodné podmienky. Americká hypotéka totiž spája možnosť požičať si na čokoľvek, teda bezúčelový úver a výhodný úrok či dlhšiu dobu splácania z hypotéky. Takto môžete získať aj násobne vyššiu čiastku peňazí ako pri spotrebnom úvere a mesačná splátka vám môže vyjsť stále relatívne nízka. Vyskúšajte aj vy nezáväznú kalkuláciu.

Hypotéka na rekonštrukciu

Ak chcete rekonštruovať svoje bývanie, ale nemáte dostatočnú hotovosť či nechcete čerpať z vašich rezerv, hypotéka na rekonštrukciu je finančný produkt presne pre vás. Peniaze potrebné na rekonštrukciu si viete požičať s výhodnou mesačnou splátkou a nižším úrokom ako napríklad pri spotrebnom úvere. Nezáväzné porovnanie hypoték na rekonštrukciu môžete získať online vďaka našej hypokalkulačke

Hypotéka pre podnikateľov

Podnikáte a chceli by ste si financovať vlastné bývanie pomocou hypotéky? Podnikatelia majú často problém s dokladovaním výšky svojho reálneho príjmu. To často vedie k tomu, že aj ľudia s vysokým mesačným zárobkom majú problém získať hypotéku v dostatočnej výške. Preto je tu hypotéka pre podnikateľov. Rýchlo a jednoducho si môžete vytvoriť online žiadosť o nezáväzné porovnanie hypoték

Najčastejšie otázky

V čom je iná hypotéka s postupným čerpaním? 

Postupné čerpanie hypotéky má niekoľko základných odlišností od klasickej hypotéky. Pripravili sme pre vás prehľad základných rozdielov:
 

  • V úvode musíte predložiť list vlastníctva, ale aj váš projekt na výslednú nehnuteľnosť
  • Je potrebné priebežne dokumentovať proces výstavby 
  • Banka vám uvoľňuje prostriedky postupne vo vopred dohodnutej výške 
  • Každé získanie ďalších prostriedkov na výstavbu je viazané na aktualizáciu dokumentácie výstavby


 

Ak sa rozhodujete o čerpaní hypotéky na stavbu domu, určite využite naše online porovnanie hypoték. 

Môže byť postupné financovanie použité aj ako hypotéka na kontajnerový dom? 

Nie, avšak aj malý rozdiel vo výstavbe môže rozhodnúť. Ak máte záujem o tradičný kontajnerový dom vyrobený z lodných kontajnerov či iných modulov, slovenské banky žiaľ neumožňujú čerpanie na výstavbu či kúpu takéhoto domu. Aj preto je potrebné celý projekt odovzdať v banke na posúdenie. Projekt musí spĺňať všetky parametre požadované bankou. Malý rozdiel vo výstavbe a použitých materiáloch ale môže rozhodnúť vo váš prospech.

Viem si aj v tomto prípade porovnať úrokové sadzby hypotéky?

Rovnako ako pri všetkých ostatných druhoch hypoték, aj pri hypotéke na stavbu domu si viete dopredu porovnať parametre, ako sú úrokové sadzby, poplatkové štruktúry, RPMN, celkové preplatenie a podobne. Práve na to slúži naša hypokalkulačka, ktorá vám online poskytne porovnanie hypoték tak, aby ste si vedeli z nezávislého porovnania vybrať hypotéku presne pre vás.  

Kedy budem môcť najskôr požiadať o navýšenie hypotéky?

Hypotéka na dom má postupné čerpanie. Ak vyčerpáte plnú výšku, ktorú je možné poskytnúť na vašu nehnuteľnosť (80% zo znaleckej ceny nehnuteľnosti), je potrebné buď to založiť ďalšiu nehnuteľnosť, alebo navýšiť hodnotu vašej nehnutelnosti. 

Je možné v prípade potreby aj ďalšie dofinancovanie hypotéky?

Dofinancovanie hypotéky môžete vyriešiť hneď niekoľkými spôsobmi. Najčastejším spôsobom je dočasné dofinancovanie cez spotrebný úver alebo takzvané kombo produkty, ktoré banky ponúkajú. Druhým spôsobom je založiť ďalšiu nehnuteľnosť, čo vám poskytne na začiatku dostatočný priestor na to, aby ste mohli začať s výstavbou.