Hypotéka na pozemok

Prvým bodom pri stavbe svojho domu snov je kúpa pozemku. Tá sa môže spájať s komplikáciami, avšak nemusí byť problémom. Hypotéka na pozemok vám pomôže s financovaním pozemku bez toho, aby ste museli čerpať všetky prostriedky z iných zdrojov alebo vašich osobných rezerv. Porovnanie hypoték môžete mať už za pár klikov.

Hypotéka na pozemok - KALKULAČKA
Hypokalkulačka vášho nového bývania

Výška hypotéky
Suma od 15 000 € do 400 000 €
Doba splácania
rokov
Splatnosť od 1 do 30 rokov
  1. Rýchle porovnanie viacerých ponúk
  2. Šetrite svoj čas
  3. Pomôžeme vám s výberom 

Hypotéka na pozemok online

Ak chcete začať so stavbou, v úvode potrebujete financovať nákup pozemku. Práve preto vznikla hypotéka na pozemok, vďaka ktorej to už nemusí byť problém a vy si môžete splniť svoj sen o bývaní v dome. Zhrnuli sme pre vás niekoľko užitočných tipov o financovaní bývania.  

Online hypotéka na pozemok - rýchle porovnanie hypoték

Online porovnanie hypoték prináša revolúciu vo vybavovaní úverov na bývanie. Už po pár klikoch si môžete porovnať každú dostupnú hypotéku na pozemok. Vďaka tomu už nepotrebujete získavať jednotlivé ponuky od rôznych bánk či napríklad navštevovať ich pobočky osobne. Nezáväzné online porovnanie vám poskytne všetky dôležité informácie, aby ste sa mohli rozhodnúť a celý proces financovania riešili už len s bankou, ktorá poskytla podľa vás najvýhodnejšiu ponuku. 

 Hypotéka na kúpu pozemku má svoje pravidlá

Ako každý úverový produkt, aj hypotéka na pozemok má svoje presné podmienky a pravidlá. Existuje totiž hneď niekoľko možností, ako môže byť pozemok zapísaný na liste vlastníctva. Podľa toho sa určuje aj maximálna výška LTV. Teda pomer medzi sumou poskytnutého hypotekárneho úveru a znaleckou hodnotou nehnuteľnosti. Pri úvere na pozemok, ktorý je určený na výstavbu, to môže byť aj 80% zo znaleckej ceny. Pri iných pozemkoch určených na rekreáciu či iné účely, môže byť maximálna výška LTV stanovená napríklad na 50%. 

Plánujete rovno aj výstavbu domu?

Kupujete pozemok s tým, že na ňom chcete rovno začať výstavbu rodinného domu? V takom prípade môžete rátať s tým, že akonáhle splníte podmienky a zapíšete svoj pozemok ako “pozemok s rozostavanou stavbou”, môžete čerpať hypotéku na stavbu domu. To vám môže rozviazať ruky pri samotnej stavbe. Hypotéka na stavbu domu totiž ponúka možnosť, ako financovať celú výstavbu s postupným čerpaním hypotéky.

Týka sa vás aj hypotéka pre mladých? 

Hypotéka pre mladých vám môže ušetriť peniaze zo zaplatených úrokov. Ak máte ako žiadateľ menej než 35 rokov a kupujete svoju prvú nehnuteľnosť na bývanie, určite je výhodné zvážiť využitie tejto ponuky. Hypotéka pre mladých sa dá čerpať aj v prípade, že vlastne chcete hypotéku na stavbu domu. 

Ako získať hypotéku na pozemok

Hypotéku na pozemok môžete získať prakticky s rovnakým postupom, ako je to pri klasickej hypotéke na bývanie. Hlavným rozdielom však je výška financovania od banky. Pri pozemku určenom na výstavbu je výška financovania bankou aj 80% zo znaleckej ceny nehnuteľnosti. Ak je však pozemok určený na rekreáciu alebo je zapísaný ako napríklad záhrada, výška čerpania môže byť bankou stanovená na 50% zo znaleckej ceny. 

Online porovnanie hypoték vám ušetrí čas 

Ak máte vyhliadnutý pozemok, môžete si nechať vypracovať nezáväzné online porovnanie hypoték. Vďaka tomu ušetríte čas pri ďalšom rozhodovaní, získate prehľad aktuálnych ponúk a vytvoríte si tak základný obraz o svojich možnostiach. 

 

Naša hypokalkulačka vám pomôže v rýchlom nastavení orientačnej výšky úveru a dobe splatnosti. Na základe týchto parametrov už v úvode uvidíte odhadovanú mesačnú splátku. Tá sa však môže líšiť v závislosti od konkrétnych ponúk. 

Ako funguje založenie nehnuteľnosti pri hypotéke na pozemok

Založenie ďalšej nehnuteľnosti pri hypotéke na pozemok vám môže pomôcť s financovaním rozdielu medzi kúpnou cenou a sumou poskytnutou od banky. Ak plánujete na pozemku následne stavať, môžete požiadať o viac prostriedkov a s výstavbou po kúpe aj rovno začať. Vďaka tomu váš pozemok rýchlejšie získa na hodnote a celú výšku hypotéky budete môcť rýchlejšie preniesť na vašu novú nehnuteľnosť. 

 

Podmienkou využitia ďalšej nehnuteľnosti je, že zakladaná nehnuteľnosť musí byť bez ťarchy. Môžete teda využiť napríklad rodičovský byt či dom, avšak iba v prípade, že na ich nehnuteľnosť už nemajú hypotéku. Pri tomto postupe je však na úverovej zmluve potrebný podpis majiteľov predmetnej nehnuteľnosti so všetkými náležitosťami potrebnými k čerpaniu hypotekárneho úveru. 

V prípade, že máte k dispozícii iba nehnuteľnosti zaťažené hypotekárnym úverom, môžete si hypotéku navýšiť na potrebný čas financovania výstavby. Následne takto získané peniaze vrátite potom, ako získate financovanie na vašu novú nehnuteľnosť. 

Ďalšie hypotéky online: 

Ak uvažujete aj nad využitím iných hypotekárnych úverov, vybrať si môžete aj z nasledovných produktov dostupných online:

Hypoteka kalkulacka CSS class:   Hypotéka pre živnostníkov

Aj ako živnostník môžete bývať v nehnuteľnosti vašich snov. Hypotéka pre živnostníkov vám pomôže s kúpou nehnuteľnosti, po akej túžite. Hoci živnostníci majú často problém s dokladovaním výšky príjmu, hypotéka pre živnostníkov je produkt určený na riešenie týchto problémov.

Hypotéka na stavbu domu

VHypoteka kalkulacka CSS class:   ybrali ste si pozemok a chystáte sa stavať dom? Ak nechcete všetko financovať z vlastných zdrojov, hypotéka na stavbu domu vám môže pomôcť s celým procesom stavby. Vďaka takejto hypotéke získate postupným čerpaním prostriedky, ktoré potrebujete na stavbu vášho vysnívaného rodinného domu. Porovnajte si hypotéky na stavbu domu online a získajte nezáväzné porovnanie hypoték ešte dnes.

Hypotéka pre mladých

Hľadáte si svoje prvé bývanie? Či sa rozhodnete pre dom alebo byt, hypotéka pre mladých vám môže ušetriť ročne nemalé peniaze. Výhodou hypotéky pre mladých je takzvaný daňový bonus. Vďaka tomu môžete získať späť časť zo zaplatených úrokov a na hypotéke tak ušetriť. Zaujala vás táto možnosť úspory? Zistite viac už teraz a nechajte si vytvoriť online kalkuláciu hypotéky pre mladých.

Hypotéka na dom

Je vaším vysnívaným bývaním rodinný dom? Online porovnanie hypoték vám pomôže vybrať si tú najlepšiu hypotéku na dom. Hypokalkulačka vám zároveň ukáže aj odhadovanú splátku úveru, ktorá by sa s kúpou takejto nehnuteľnosti spájala. U nás môžete zistiť všetky podmienky a získať nezáväzné porovnanie hypoték online už za pár klikov.

Najčastejšie otázky

Čo dokladovať, keď žiadam o hypotéku na pozemok

Pri každej hypotéke je potrebné banke dodať základnú dokumentáciu súvisiacu s čerpaním úveru. Pri hypotéke na pozemok je súčasťou dokumentácie:
 

  • Výška príjmu žiadateľa/žiadateľov - ak ju nie je možné overiť cez sociálnu poisťovňu, je potrebné aj potvrdenie o príjme
  • Doklady totožnosti žiadateľa/žiadateľov
  • Znalecký posudok na predmetný pozemok

 

Ak chcete ušetriť svoj čas a získať rýchly prehľad o aktuálnej ponuke hypoték, môžete využiť našu online hypokalkulačku. Vďaka nej získate aktuálne ponuky viacerých bánk a svoju žiadosť môžete podať v banke, ktorá vám poskytla tie najlepšie podmienky. 

Dá sa zobrať hypotéka na rozostavaný dom? 

Ak ste si vyhliadli pozemok s už začatou stavbou, je to len výhodou. Rozostavaná stavba na pozemku vám poskytne vyššiu znaleckú hodnotu a taktiež možnosť čerpať 80% zo znaleckej ceny nehnuteľnosti. Dôležité však je, aby bola rozostavaná nehnuteľnosť určená na celoročné bývanie a nešlo napríklad o chatu. V takom prípade je nehnuteľnosť určená na rekreáciu a vo väčšine prípadov môžete získať maximálne 50% zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti. 

Ako vyriešiť prípadné dofinancovanie hypotéky?

Ak potrebujete pomoc s dofinancovaním hypotéky, k dispozícii máte hneď niekoľko možností. Veľkej obľube sa aktuálne tešia takzvané kombo produkty. Jedná sa o spojenie hypotéky a spotrebného úveru poskytnutého priamo bankou. Ďalšou z možností je vybaviť si spotrebný úver nezávislo od banky, v ktorej čerpáte hypotéku. 

Ak chcete ísť cestou čo najnižších úrokov, môžete tiež navýšiť hypotéku na inej nehnuteľnosti tak, aby ste získali potrebné prostriedky na kúpu. 

Viem kúpiť iba pozemok bez nutnosti stavať?

Áno. Keď si kúpite akýkoľvek pozemok a využijete na jeho financovanie hypotéku na pozemok, nemusíte začať s výstavbou ihneď. Počkať mHypoteka kalkulacka CSS class:   ôžete pokojne mesiace aj roky, prípadne môžete pozemok neskôr predať aj v stave, v akom ste ho kúpili. 

Ak však chcete následne po kúpe pozemku získať aj hypotéku na stavbu domu, je potrebné začať s výstavbou. Hypotéku na stavbu domu totiž získate v prípade, že na vašom pozemku už prebehli stavebné práce a pozemok je označený ako pozemok s rozostavanou stavbou. 

Kedy je vhodná hypotéka na pozemok a kedy hypotéka na stavbu domu? 

Hypotéka na pozemok je určená na kúpu pozemku. Ak uvažujete nad kúpou pozemku z investičných dôvodov, môže byť hypotéka dvojsečná zbraň. Je totiž potrebné rátať s tým, že ak nechcete platiť daň z predaja nehnuteľnosti, mali by ste ju vlastniť minimálne 5 rokov. Za ten čas môžete na splátkach úveru zaplatiť tisíce eur. Takáto investícia si taktiež žiada aj vstupný kapitál na pokrytie nákladov rozdielu medzi kúpnou cenou nehnuteľnosti a sumou poskytnutou od banky. 

Keď uvažujete nad kúpou aj kvôli možnosti následnej výstavby, je hypotéka na pozemok určite rozumným riešením. Ak máte vlastné úspory v dostatočnej výške, hypotéka na pozemok vám môže priniesť spôsob, ako ušetriť vlastný kapitál a po kúpe môžete okamžite začať s výstavbou. V takomto prípade je bežné, že hypotéku na pozemok neskôr počas výstavby refinancujete a využijete hypotéku na stavbu domu. 

Ak teda chcete kúpiť pozemok s tým, že v dohľadnej dobe neplánujete stavať alebo máte ešte nejasný stavebný zámer, je hypotéka na pozemok správnou voľbou. V prípade, že so stavbou už začnete, hypotéka na stavbu domu vám pomôže získať ďalšie financie na dokončenie výstavby.