Hypotéka na byt

Hypotéka na byt

Hľadáte hypotéku na byt a neviete sa rozhodnúť? Či už je to vaše prvé bývanie, alebo nie, stojíte pred veľkým rozhodnutím. So správnym výberom hypotéky vám pomôžeme rýchlo online a dáme vám možnosť rozhodnúť sa z viacerých ponúk. Vyberte si tú najlepšiu hypotéku presne podľa vašich predstáv.

 

Hypotéka na byt - KALKULAČKA
Hypokalkulačka vášho nového bývania

  1. Vyberte si z viacerých ponúk
  2. Ušetrite svoj čas
  3. Pomôžeme vám s výberom najlepšej ponuky

Ktorá je najlepšia hypotéka na byt?

Chcete získať najlepšiu hypotéku na byt? Vyberte si úver podľa vašich predstáv a možností tak, aby ste si zariadili svoje bývanie snov. 

  • Rýchla hypotéka online vám pomôže v rozhodovaní

Online porovnanie hypoték vám poskytne rýchly prehľad aktuálnej situácie na hypotekárnom trhu. Už za pár klikov môžete získať zoznam hypoték od jednotlivých bánk a ich základné technické parametre pre úver, ktorý potrebujete. Vďaka tomu si viete porovnať jednotlivé úroky, fixácie či napríklad odhadovanú výšku splátky v jednotlivých bankách a rozhodnúť sa pre tú najlepšiu ponuku.  

  • Vyhovujúca fixácia pri hypotéke môže rozhodnúť 

Ešte pred niekoľkými rokmi fixácia vôbec nehrala tak dôležitú úlohu pri rozhodovaní ako dnes. Veľa ukazovateľov hovorí o tom, že úrokové sadzby na hypotékach budú časom rásť, a preto sa odporúča zafixovať si nižší úrok na čo najdlhšiu možnú dobu. Práve dlhoročná fixácia na úrovni 5 a viac rokov môže byť lákadlom aj za cenu o niekoľko desatín percenta vyššieho úroku. 

  • Najlacnejšia hypotéka nemusí byť naozaj najlepšia

Ak beriete ako cenu hypotéky iba jej úrok, môže vás prekvapiť fakt, že takáto najlacnejšia hypotéka vlastne vôbec nemusí byť najlacnejšia. Pri hypotékach je totiž veľmi dôležité sledovať aj ďalšie poplatky alebo RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov - RPMN - je parameter slúžiaci na rýchle porovnanie ceny hypoték. Ak teda nechcete hypotéky skúmať podrobnejšie, RPMN vám poskytne lepší odhad reálnych nákladov ako samotný úrok. 

  • Týka sa vás aj hypotéka pre mladých? 

Práve hypotéka na byt je najčastejšie spájaná s výhodami, ktoré ponúka hypotéka pre mladých. Byty sú totiž najčastejším prvým bývaním mladých rodín. Ak sa teda jedná o hypotéku na vašu prvú nehnuteľnosť a zároveň máte menej ako 35 rokov, môžete pri kúpe bytu požiadať aj o hypotéku pre mladých.  

Ako získať hypotéku na byt? 

Ak chcete získať výhodnú hypotéku na byt bez zbytočne strateného času v bankách, určite vám odporúčame využiť hypokalkulačku. Stačí si v nej nastaviť výšku hypotéky, dobu splácania a následne si nechať vypracovať online porovnanie hypoték. Toto nezáväzné porovnanie vám poskytne prehľad aktuálnych ponúk v jednotlivých bankách. Nie len, že vám to ušetrí váš čas, ale zároveň získate aj príležitosť porovnať si jednotlivé podmienky, vďaka čomu si môžete vybrať hypotéku na mieru presne pre vás. Následne môžete požiadať o nezáväzný výpočet hypotéky v konkrétnej banke a my vám pomôžeme so získaním hypotéky, ktorú ste si vybrali. 

Čo je potrebné pripraviť? 

Pri žiadosti o hypotéku je potrebné mať pripravené doklady totožnosti všetkých žiadateľov, v prípade, ak váš príjem nie je možné overiť cez sociálnu poisťovňu, pripravte si aj doklad o príjme. K nehnuteľnosti budete potrebovať znalecký posudok, kúpnu zmluvu a tiež vinkuláciu - čo je poistenie nehnuteľnosti v prospech banky. Vinkuláciu však často ponúka aj priamo banka poskytujúca hypotéku. 

Ako funguje založenie nehnuteľnosti pri hypotéke? 

Takzvaná 100 percentná hypotéka je už minulosťou. Po založení nehnuteľnosti v dnešnej dobe môžete čerpať maximálne 80% a v zriedkavých prípadoch 90% zo znaleckej hodnoty nehnuteľnosti. Pozor - znalecká a kúpna cena nehnuteľnosti sa môže líšiť. 

Pri žiadosti o hypotekárny úver je teda vhodné mať pripravenú hotovosť, aby ste vedeli bez problémov vyplatiť rozdiel medzi kúpnou cenou a sumou poskytnutou od banky. V prípade, že nemáte hotovosť v dostatočnej výške, môžete využiť napríklad hypotekárne kombo produkty.

Iné dostupné hypotéky online: 

Ešte ste sa nerozhodli alebo hľadáte aj iné dostupné online úvery? Vyberte si z našej ponuky online hypoték:

 

Hypotéka pre mladých

Hypotéka pre mladých je ideálnym riešením financovania prvého bývania. Ak žiadateľ spĺňa základné podmienky, hypotéka pre mladých mu poskytne možnosť získať takzvaný daňový bonus. Vďaka nemu môžete získať späť až 50% zo zaplatených úrokov. Maximálna ročná suma, ktorú takto môžete získať, je však vo výške 400€. Ak chcete vedieť viac o hypotéke pre mladých, prečítajte si o tomto produkte viac.

Americká hypotéka

Americká hypotéka spája výhody spotrebného úveru a klasickej hypotéky. Vďaka založeniu nehnuteľnosti americkou hypotékou môžete získať peniaze na čokoľvek s výhodným úrokom a dlhšou dobou splácania, ako je to pri spotrebných úveroch. To vám zabezpečí nižšiu mesačnú splátku aj pri čerpaní desiatok tisíc eur. Požiadajte aj vy o nezáväznú kalkuláciu americkej hypotéky.

Hypotéka na dom

Chcete si splniť svoj sen o bývaní v rodinnom dome? Hypotéka na dom je najčastejším spôsobom kúpy rodinného domu. Pri aktuálnych úrokoch s dlhou dĺžkou fixácie tak môžete získať svoj vysnívaný rodinný dom už so splátkou niekoľko sto eur a istotou, že sa podmienky vášho úveru nezmenia aj desať či viac rokov. Hypotéka na dom má pritom rovnaké podmienky a potrebujete na ňu rovnaké doklady, ako to je napríklad pri kúpe bytu.

Hypotéka pre podnikateľov

Podnikatelia sa pri žiadosti o hypotéku často stretávajú s problémom v dokladovaní svojich príjmov. Práve preto vznikla hypotéka pre podnikateľov. Tento hypotekárny produkt je určený pre všetkých ľudí, ktorí podnikajú a majú záujem o kúpu vlastnej nehnuteľnosti na bývanie. Naša hypokalkulačka vám ponúkne porovnanie hypoték a vy si môžete vybrať tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Zároveň vám pomôžeme s nezáväznou kalkuláciu a vybavíme za vás všetko potrebné.

Najčastejšie otázky

Na čo si dať pozor pri hypotéke? 

Pri žiadosti o hypotéku je potrebné dať si pozor na to, aby ste mali pripravené všetky potrebné doklady, ako sú doklady totožnosti, potvrdenia o príjme, znalecký posudok na nehnuteľnosť a kúpna zmluva. Pri samotnom výbere hypotéky by ste si však mali dávať pozor na podmienky hypotéky, a to:
 

  • nesledujte iba úrok - reálnu cenu hypotéky vám ukáže RPMN
  • dajte si pozor na ďalšie poplatky, ako sú pripoistenia, vedenie účtu a podobne
  • vyberte si fixáciu, ktorá vám vyhovuje, v období zvyšujúcich sa úrokov môže byť fixácia rozhodujúcim faktorom.


 

Ak sa rozhodnete pre online porovnanie hypoték u nás, pomôžeme vám so všetkými náročnými procesmi tak, aby sme ušetrili váš čas a pomohli vám získať úver čo najrýchlejšie a bezpečne. 

Existuje ešte mladomanželská hypotéka? 

V roku 2021 ešte stále existovala pôžička pre mladomanželov. Tá má svoje výhody, avšak spája sa aj s náročenejšími podmienkami čerpania. Mladomanželia môžu požiadať o takúto pôžičku na kúpu či stavbu domu alebo bytu. Získať môžete výhodný úrok a v špecifických prípadoch aj 100%-né financovanie nehnuteľnosti, avšak jej obstarávacia hodnota musí byť nižšia ako 120 000 eur. O tejto špecifickej pôžičke sa môžete dozvedieť viac cez Štátny fond rozvoja bývania. 

Viem si porovnať úrokové sadzby hypotéky?

Práve na to slúži naša hypokalkulačka. Stačí si nastaviť základné ukazovatele a my pre vás pripravíme nezáväzné online porovnanie hypoték. Vďaka nemu si viete porovnať úrokové sadzby hypotéky, odhadované mesačné splátky a mnoho ďalších parametrov, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní. Vy si tak šetríte svoj čas a žiadosť podáte už len v banke, ktorá vám poskytla tú najzaujímavejšiu ponuku.  

Je možné neskôr požiadať o navýšenie hypotéky?

Navýšenie hypotéky je bežnou žiadosťou, ktorú banky často bez problémov spracujú. Dôležité však je, že výsledná suma poskytnutá bankou nemôže prekročiť 80% zo znaleckej hodnoty založených nehnuteľností. To znamená, že ak máte aktuálne hypotéku vo výške 60 000 €, vaša nehnuteľnosť má znaleckú hodnotu 100 000 €, môžete ešte bez problémov požiadať o navýšenie hypotéky na 80 000 €. Pri takejto žiadosti je samozrejme potrebné, aby žiadateľ spĺňal všetky podmienky pre čerpanie nového úveru. 

Čo ak potrebujem dofinancovanie hypotéky?

Dofinancovanie hypotéky je častou požiadavkou. Výška kúpnej ceny nehnuteľností je často aj vysoko nad ich znaleckou hodnotou. Práve preto vznikli v samotných bankách takzvané kombo produkty. Tie spájajú hypotekárny úver s ďalším čerpaním spotrebného úveru, ktorý slúži na dofinancovanie hypotéky v potrebnej výške. Okrem tohto spôsobu však môžete požiadať o úver aj v inej banke alebo napríklad založiť inú nehnuteľnosť, vďaka čomu vám stúpne znalecká hodnota a s ňou aj výška možného čerpania.